چند سالی است که انتقال صدا به سینما متداول شده است و با توجه به این روند باندهای داخلی تلویزیون‌ها با طراحی‌های جدید معمولا 20 وات یا تقریبا همین حدود صدا دارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از باندهای سینمای خانگی برای پخش صدای برنامه‌ها و فیلم‌ها استفاده کنند و از کیفیت و میزان صدا، بیشتر لذت ببرند؛ معمولا زمانی که می‌خواهیم دستگاهی را به تلویزیون وصل کنیم، فیش‌ها را چند مرتبه جا به جا می‌کنیم تا ببینیم بر روی کدام حالت اتصال به شکل صحیح انجام خواهد شد، اما شاید نیاز به این کار نباشد زیرا انتقال صدا تنظیمات سخت و پیچیده‌ای ندارد، فقط نیاز است هنگام اتصال و انجام تنظیمات، دقت زیادی داشته باشیم تا با چند تنظیم ساده انتقال صدا انجام شود.

امروزه دستگاه‌های آرگون برای پخش صدا و صوت استفاده می‌شود که یکی از سینما خانگی برتر در ایران محسوب می شود ، تقریبا تنظیمات و روش انتقال صدا تفاوتی ندارد و به یک شکل انجام می‌شود. در این راهنما روش‌های پخش صدای تلویزیون از سینما خانگی آرگون را شرح می دهیم .

نحوه اتصال کابل اپتیکال به تلویزیون

کابل Optical یا کابل نوری تقریبا بهترین روش برای انتقال صدا است و صدا را با کیفیت بالا و به صورت دیجیتال پخش می‌کند. برای اتصال و انتقال صدا از این روش لازم است هر دو دستگاه شما، یعنی هم تلویزیون و هم سینما خانگی این پورت را داشته باشد که خوشبختانه تمامی محصولات آرگون دارای درگاه پورت اپتیکال می باشند . برای انتقال صدا از این طریق، به روش فوق عمل کنید:

  • کابل اپتیکال را به پورت هر دو دستگاه وصل کنید.
  • سپس در منوی صدای تلویزیون، خروجی صدا را بر روی حالت «اپتیکال» قرار دهید؛ برخی از مدل‌های تلویزیون این گزینه را ندارد و در منوی صدا لازم است گزینه‌ی «بلندگوی خارجی» را روشن کنید و یا گزینه‌ی «بلندگوی تلویزیون» را خاموش کنید.
  • گزینه‌ای به نام «خروجی صدای دیجیتال» نیز وجود دارد؛ در صورت عدم انتقال صدا، این گزینه را تغییر دهید و بر روی حال «PCM» یا «خودکار» امتحان کنید.
  • کلید ورودی دستگاه صوتی یا سینما خانگی آرگون را انتخاب کنید و بر روی حالت AUX OPT یا Optical قرار دهید. کلید ورودی دستگاه ممکن است گزینه‌ی Input، F یا Function باشد.

در صورتی که صدا منتقل نشود، ممکن است ایراد از کابل باشد. برای بررسی کابل می‌توانید آن را از پشت دستگاه صوتی جدا کنید. به کابل نگاه ‌کنید؛ اگر نور از کابل منتقل شود به این معناست که کابل سالم است و سیگنال صدایی تلویزیون را انتقال می‌دهد. چنانچه کابل سالم است و تنظیمات نیز به شکل صحیح انجام شده است اما صدا منتقل نمی‌شود، بهتر است برای تشخیص ایراد و تعمیرات دستگاه با همکاران پشتیبانی خدمات پس از فروش اقدام کنید.

انتقال صدای تلویزیون با کابل 1 به 2

گاهی قصد داریم صدای تلویزیون را به سینما خانگی آرگون انتقال دهیم اما متاسفانه تلویزیون ما پورت‌های مربوط به خروجی صدا را ندارد. در این حالت اگر تلویزیون پورت خروجی هدفون داشته باشد، می‌توان با کابل 1 به 2 صدا را به سینما خانگی آرگون انتقال داد. این روش صدای پر قدرت و با کیفیت خیلی بالایی ارائه نمی‌دهد، اما اگر تلویزیون هیچ پورت دیگری برای خروجی صدا نداشته باشد، این تنها راهی است که می‌توانیم پیشنهاد دهیم. برای این روش لازم است مراحل زیر انجام شود:

  • ابتدا کابل 1 به 2 را از پورت هدفون تلویزیون به ورودی AUX سینما خانگی آرگون وصل کنید.
  • در منوی صدای تلویزیون خروجی صدا را بر روی پورت هدفون قرار دهید. در بیشتر مدل‌ها پس از اتصال هدفون، به طور خودکار صدا بر روی خروجی هدفون قرار می‌گیرد و نیازی به انتخاب گزینه نیست.
  • با کلید Function، F و یا Input کنترل دستگاه صوتی، ورودی صدا را بر روی گزینه‌ی «AUX» قرار دهید.

در نظر داشته باشید به این طریق صدا بهتر نمیشه چون خروجی هدفون برای هدفون طراحی شده و روش استاندارد این کار نیست

انتقال صدای تلویزیون با فیش AV

تعداد محدودی از تلویزیون‌ها پورت خروجی AV دارند و اکثر تلویزیون‌های جدید اصلا این پورت را ندارند و معمولا انتقال صدا از این روش انجام نمی‌شود، اما برای اینکه مطلب کامل باشد و تمامی روش‌های انتقال صدا را بررسی کنیم، به شرح این مورد نیز پرداخته‌ایم:

  • کابل سفید و قرمز AV  را از قسمت AV OUT تلویزیون به پورت AUX IN دستگاه صوتی سینما خانگی آرگون وصل کنید.
  • خروجی صدای تلویزیون را انتخاب کنید و اگر گزینه‌ی خروجی صدا ندارد گزینه‌ی «بلندگوی تلویزیون» را خاموش کرده و در صورتی که گزینه‌ی «بلندگوی خارجی» دارد، آن را روشن کنید.
  • ورودی صدای سینما خانگی آرگون  را با کلید F، Function یا Input بر روی حالت «AUX» قرار دهید.

توجــــــه داشته باشید که تمامی پورت های خروجی تلویزیون حتما باید OUT باشند در غیر اینصورت عمل نخواهند کرد

انتقال صدا و تصویر همزمان به تلویزیون با فیش AV

فیش و پورت AV روشی برای انتقال صدا و تصویر از دستگاه های آرگون به تلویزیون می‌باشد.
این پورت حاوی سه درگاه سفید، قرمز و زرد می‌باشد.
درگاه سفید و قرمز برای انتقال صدا به تلویزیون و درگاه زرد برای انتقال تصویر به تلویزیون است.

نکته :

توجه به اتصال صحیح این پورت‌ها اهمیت زیادی دارد زیرا اتصال اشتباه آن باعث نمایش تصویر به شکل سیاه و سفید می‌شود.
هنگام اتصال فیش‌های AV به ورودی یا خروجی بودن درگاه (Input و Output) دقت داشته باشید.

نکته :

توجه داشته باشید که در بعضی از مدل های سینماخانگی آرگون درگاه انتقال تصویر (VideoOutput) به رنگ سفید یا قرمز می باشد که شما باید به متن خروجی درگاه توجه فرمایید که کدام درگاه (VideoOutput) می باشد .
اگر کابل اتصال فیش‌های AV  سه رنگ است رنگ زرد را به عنوان خروجی درگاه (VideoOutput) در نظر بگیرید و ورودی درگاه تلویزیون را به  (VideoInput) وصل نمایید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم